Türkçe

Pıtrak

- Pıtırak sarmak
Faydalı ya da yapılması gereken işlerin yapılmasını engellemeye yönelik oluşum ya da olguları tarif etmek için "pıtırak sarmak" deyimi kullanılır.

- Kız ismi olarak kullanıldığı da bilinmektedir.

Pıtırak, özellikle bayır ya da ekilmemiş tarlalarda (hızan tarlası) bulunan çok değişik şekil ve boyutlarda dikenli tutamaçları olan küçük tohum ya da çanaklara sahip, dokunduğu pürüzlü ya da dokulu yüzerlere yapışan yabani bir ot ve bu ota ait tohum zarfı ya da meyvedir.

Pıtırağın en önemli özelliği, üreme ve çoğalmaya olan hırsı ve bundaki başarısıdır. Bir yerde bir pıtırak bittikten sonra tüm o bölgeyi pıtırak sarması çok uzun zaman gerektirecek bir şey değildir.

Hareket eden her türlü nesneye çok kolayca yapışarak çevreye yayılan tohum zarfları ile çok kısa zamanda yayılabilen bu ot özellikle çiftçilerin sevmediği otlar sıralamasında üst sıralardadır.

...
dam üstünde pıtırak
gelin gızlar oturak
ne oturak, ne durak
satılak da kurtulak
...
Halk Türküsü

http://www.lalc.k12.ca.us/target/units/river/tour/plnt-burr.JPEG
http://www.lalc.k12.ca.us/target/units/river/tour/plnt-burr.JPEG
http://www.lalc.k12.ca.us/target/units/river/tour/plnt-burr.JPEG<br />http://img.tfd.com/wn/73/6AD7D-cocklebur.gif<br />http://www.weeds.org.au/images/weedident/H63-1.jpg<br />http://www.mse.mtu.edu/images/Cocklebur.jpg<br />http://www.dkimages.com/discover/previews/872/50010189.JPG<br />http://www.birdmom.net/WildflowersGreen,Brown/Cocklebur8-29-05,Burs.jpg
We are not able to serve images right now! This is a temporary error, please try again later.

Kullanıcı Yorumları

BİLGİNİZİ PAYLAŞIN / TARTIŞIN
Bu konuda henüz yorum yapılmamıştır. Yorum Ekle'yi tıklayarak ilk yorumu siz yapın!