Farsça: dem

her dem
dem çekmek
dem tutmak
dem almak
demini almak
(bir şeyden) dem vurmak

Dem kelimesi hepimizin ilk aklına gelen anlamı itibari ile, çayın renk ve koku bakımından istenilen durumunu ve kıvamını ifade eder.

Aynı zamanda, pişirilen yemeklerin yenecek kıvama gelmiş olma durumu da dem olarak adlandırıldığı gibi, içki ve koku anlamları ile de sıkça kullanılır.

Fakat bütün bu anlamların arkasında asıl ve en gerçek anlamı olan her dem kullanımında sahip olduğu, en eski zaman, çağ anlamı vardır. Çünkü çayın istenen duruma gelmesi, yemeğin kıvamı, içki ve koku olarak arzu edilen halde olması esasen zamanının gelmiş olması demektir.

Bütün anlamlarını sıralayacak olursak:

1 . (Eskimiş anlamı) Zaman, çağ
2 . Hazırlanan çayın renk ve koku bakımından istenilen durumu.
3 . (halk ağzında) Pişirilen yemeklerin yenecek kıvama gelmesi.
4 . (eskimiş) Soluk, nefes.
5 . (eskimiş) İçki.
6 . (eskimiş) Koku.

"Âdemden bu deme neslim getirdi / Bana türlü türlü meyve getirdi."- Âşık Veysel.

We are not able to serve images right now! This is a temporary error, please try again later.

Dem

Arapça: dem

dem dökmek

Arapçadan dilimmize geçen dem kelimesi, Farsçadan dilimize geçen dem kelimesinden çok farklı olarak Kan anlamındadır.

Ancak çok ilginç bir şekilde, aslında her ikisinin de temel anlamında çay ile ilgili bir kavram ya da mana olmamasına rağmen, biz bu her iki kelimeyi de çay'ın kıvamı ile ilişkilendirmişiz.

Çay tam içime hazır olduğunda, hem "zamanı gelmiş" anlamında "demini almış" diyerek zamana (Farsça dem), hem de rengi itibari ile "demli çay", "tavşan kanı mûbarek" gibi deyişler ile kan'a (Arapça dem) gönderme yapıyoruz.

We are not able to serve images right now! This is a temporary error, please try again later.

Dem


 1. Zaman, çağ
  Örnek: Âdemden bu deme neslim getirdi / Bana türlü türlü meyve getirdi. Âşık Veysel

 2. İçki.

 3. Koku.

 4. Kan.

 5. Soluk, nefes.

 6. Pişirilen yemeklerin yenecek kıvama gelmesi.

 7. Hazırlanan çayın renk ve koku bakımından istenilen durumu.


 1. en: blood kan.

 2. en: breath.

 3. en: Digital Elevation Model data DEMs are continuous raster layers in which data file values represent elevation DEMs are available from the USGS at 1:24,000 and 1:250,000 scale, can be produced with terrain analysis programs, and IMAGINE OrthoMAX.

 4. en: Digital Elevation Model See Chapter 6.

 5. en: Digital Elevation Model A GIS raster layer representing elevation This is a common GIS product created at a variety of scales.

 6. en: Digital Elevation Model data A database of elevation data represented by a regularly-spaced set of x,y,z locations.

 7. en: Digital Elevation Model A digital representation of a continuous variable over a two-dimensional surface by a regular array of z values referenced to a common datum Digital elevation models are typically used to represent terrain relief The format of the USGS digital elevation data sets.

 8. en: DEM means 'Digital Elevation Model' It is a 'grid' of points that contains both horizontal and vertical data about the earth's surface DEMs are commonly used for the creation of 'ortho' photos A sketch of a DEM is shown below:. is short for digital elevation model, a data exchange format developed by the United States Geological Survey for geographical and topographical data.

 9. en: Digital Elevation Model See digital terrain model. digital elevation model - This term is used very generally to describe a great variety of terrain files and file formats There are also a number of mutually incompatible file formats that use the dem file name extension.

 10. en: The ISO 4217 currency code for Deutschemark. demonstrative. 3-Dimensional image showing elevation and relief.

 11. en: Demurrage.

 12. en: German marks.

 13. en: Demonstration / Graphics.

 14. en: Digital Elevation Model : A model of terrain relief in the form of a MATRIX Easch element of the DEM is regared as a node of an imaginary grid The gird is defined by identifying one of its corner , the distance between nodes in both the X and Y directions, the number of nodes in both the X and Y directions and the gird orientation. them.

 15. en: the , this , whom.


We are not able to serve images right now! This is a temporary error, please try again later.

Kullanıcı Yorumları

BİLGİNİZİ PAYLAŞIN / TARTIŞIN
Bu konuda henüz yorum yapılmamıştır. Yorum Ekle'yi tıklayarak ilk yorumu siz yapın!